Mēs iesim tuvāk un tuvāk

Mēs iesim tuvāk un tuvāk

Šos Imanta Ziedoņa vārdus var uzskatīt par mūsu skolas neoficiālo moto. Kādēļ? Ar saukli “Mēs iesim tuvāk” 2013. gada pavasarī skolā noritēja krāšņs un draudzīgs koncerts ar mūziķa Renāra Kaupera piedalīšanos, tāpat cilvēcisku tuvākpienākšanu un satikšanos ikgadu meklējam katrā pasākumā un priekšnesumā, ko veidojam skolas interešu izglītības pulciņos. Šoruden aicinājumu “Mēs iesim tuvāk” varam attiecināt arī uz Eiropas Valodu dienas un Pasaules Nedzirdīgo dienas pasākumiem, kas no 22. līdz 25. septembrim noritēja Raiņa vakarskolā. Proti, ja citus gadus esam centušies “iet uz āru”, organizēt atvērtās nodarbības, seminārus un plašākai sabiedrībai pieejamus pasākumus, lai piesaistītu sabiedrības uzmanību nedzirdības problemātikai, sabiedrības integrācijas jautājumiem un zīmju valodai, tad šogad gājām “uz iekšu” – tuvāk viens otram tepat, mūsu skolas sienās.

Droši vien katrs ir pamanījis, ka mūsu skolā mācās gan dzirdīgi, gan vājdzirdīgi un nedzirdīgi skolēni. Vai daudzi no viņiem ir savā starpā pārmijuši pāris vārdus vai vismaz sasveicinājušies? Vai nereti nenotiek tā, ka baiļu un kautrības dēļ klusēdami viens otram garām staigā un vienā klasē sēž vienaudži, kurus vienotu tik daudz kopīgu interešu un sarunu tēmu, bet šķir tikai nedrošība un aizspriedumi? Vai mēs, nedzirdīgie, nojaušam, ka dzirdīgajiem skolasbiedriem zīmju valoda šķiet interesanta un aizraujoša un arī viņi spēj lietot mīmiku un žestus, lai sazinātos? Vai mēs, dzirdīgie, zinām, ka dažus teikumus vai vārdus gandrīz katrs nedzirdīgais spēj nolasīt no lūpām un pirmajai sarunai ērti var lietot arī papīru un rakstāmo vai mobilā telefona ekrānu?

Šos un daudzus citus jautājumus šonedēļ bija iespējams noskaidrot integrētajās komunikācijas nodarbībās, kurās kopā darbojās un diskutēja skolas dzirdīgie un nedzirdīgie skolēni. Savukārt mūzikā, literatūrā, psiholoģijā un matemātikā jauniešiem bija līdz šim nebijusi iespēja konkrēta mācību priekšmeta tēmu apgūt kopā. Atsauksmes par integrētajām stundām lielākoties bija ļoti labas, un tiek plānots, ka turpmāk šādas nodarbības mūsu skolā notiks biežāk.